Denník manažéra X.

ADVANCA Denník manažéra

Denník manažéra X. 

Podľa Profesie 1/3 Slovákov zmenila prácu v horizonte menej ako dva roky. A to ma prinútilo k zamysleniu, aká je ideálna životnosť manažéra na jednej pozícii, alebo v jednej firme. Určite si všetci pamätáme obdobie našich rodičov, ktorí boli u jedného zamestnávateľa aj desiatky rokov, niektorí dokonca aj celý svoj pracovný život. A už na tých, ktorí odchádzali po nejakých piatich rokoch sa pozeralo ako na najväčších fluktuantov. Niekedy sa stretávam aj s názorom, že keď dlho zostávaš v jednej práci, tak je to neskôr tvoja nevýhoda pri hľadaní si tej ďalšej. Okrem toho, nedáva dlhé zotrvanie na jednej pozícii aj priestor pre skoršie vyhorenie?

Je to tak, dnešný trend je naklonený skôr striedaniu pracovných pozícií, než dlhodobému zostávaniu na jednom mieste. Ale obe „stratégie“ majú svoje výhody.

Zmena pozície, firmy či dokonca aj celého priemyslu (napr. prechod z výroby do služieb) so sebou prináša nový rozmer skúseností, praxe a rozširovania obzorov. Osobne si myslím, že takáto zmena obohacuje obe strany:

  • zamestnanca, ktorý v novej firme spoznáva možnosti iného fungovania, ale aj
  • firmu, ktorá si prostredníctvom zamestnanca rozširuje obzory, ako sa to robí inde.

Denník manažéra X.

Avšak aj keď človek zostáva dlhšie na jednom mieste, nemusí to byť nevyhnutne známkou stagnácie. Svet a biznis sa neustále mení a vyvíja. Žiadna firma nefunguje desať rokov presne rovnako. Aj v rámci jednej firmy dochádza k zmenám, či už v technológiách, prostredí alebo legislatíve, ktoré manažéra posúvajú vpred. Nemyslím si preto, že nové skúsenosti sa dajú naberať len inde.

Dobrým príkladom sú veľké korporácie zamestnávajúce stovky až tisíce ľudí – v rámci nich vie manažér rotovať v rámci jednotlivých divízií, napríklad z technického oddelenia na účtovníctvo, odtiaľ zase na HR (ako to urobil jeden môj aktuálny kolega). Väčšiu rolu podľa mňa zohráva to, či má manažér stále tzv. drive alebo nie. Ak nie, ak už ho práca nebaví, alebo má dojem, že už všetko „zažil“, vtedy môže byť zmena dobrým impulzom. Kým sú však vo firme možnosti a manažérovi sa tam páči, prečo by mal hľadať niečo iné? Len preto, že zostávať desať rokov v jednej firme sa aktuálne „nenosí“?

 

Denník manažéra X.

 

Zostávať viac rokov na jednom mieste možno nie je „moderné“ u nás. No na opačnom konci sveta, napríklad v Japonsku, sa naopak vôbec „nenosí“ striedanie pozícií.  Rovnako tomu bolo aj pár rokov dozadu u nás. Trend je len trend a nemyslím, že je správne sa mu podriaďovať len preto, že je teraz „in“. Manažér môže vyhorieť aj v priebehu jedného roka. Ak je jeho práca naozaj náročná, a naopak nemusí vyhorieť ani po desiatich rokoch, keď ho práca stále baví.

 

Osobne som sa ešte nestretla s tým, že by bol kandidát na pohovore zamietnutý len preto, že celý doterajší pracovný život strávil len v jednej firme. Hoci je striedanie pozícií dnes bežné a oko recruitera je voči takýmto „fluktantom“ zhovievavejšie, to neznamená, že na „nefluktuantov“ bude pozerať prísnejšie. 🙂

Denník manažéra X.

Aká je teda ideálna životnosť manažéra na jednej pozícii?

Osobne si myslím, že aby sme mohli zodpovedať túto otázku, treba k nej pristúpiť aj z druhého konca – teda, nielen koľko je maximálna ideálna životnosť, ale aj koľko je minimálna ideálna životnosť manažéra na jednej pozícii.

Skúste si spomenúť, ako dlho Vám ako manažérovi trvalo, kým ste si začali byť v novej práci „istý“? Alebo kým ste naozaj dobre spoznali odvetvie, firmu, Váš tím a „stakeholderov?“ Koľko času ste potrebovali na to, kým Váš tím prvýkrát doručil produkt v špičkovej kvalite? Určite to nebolo za týždeň, ani za dva. Nováčikom trvá minimálne pol roka až rok, kým sa plne aklimatizujú na novú prácu, firmu a kolegov. Manažér nie je výnimkou. Zostať na pozícii rok až dva, ale pokojne aj tri, teda z môjho pohľadu vôbec nie je veľa. Je to dosť na to, aby manažér získal skutočne komplexnú skúsenosť, ktorú, keď príde čas, bude vedieť uplatniť aj v ďalšej firme.

 

Ak sa chcete po dvoch, troch, či piatich rokoch posunúť, posuňte sa. Ak chcete zostať, zostaňte. Tak ako vo väčšine situácií, aj pri tomto rozhodovaní sa riaďte zdravým rozumom a určite tým nič nepokazíte 😉 -Denník manažéra X.

 

Všetky články na tému Denník manažéra, nájdete v sekcií BLOG  . 

 

Autor

,