ADVANCA Myšlienka IX.

ADVANCA myšlienka

ADVANCA Myšlienka :

Celým menom Lucius Annaeus Seneca (4 pred n.l. – 65 n.l.), syn rímskeho rečníka, právnika a spisovateľa. On sám bol filozof, básnik, politik a vychovávateľ cisára Nera. Veril v stoickú výučbu, že najväčšie dobro pre človeka je odolávať vonkajším okolnostiam, ktoré nemôže ovplyvniť, žiť v duchovnom pokoji, z ktorého človeka nevyvedú ani rany osudu. Jedná sa o morálnu filozofiu a hlásanie rovnosti medzi ľuďmi.

„Kým žiješ, uč sa, ako žiť.“
Seneca – filozof

 

ADVANCA Myšlienka – Seneca

Písal poéziu a prózu v krátkych, jasných vetách s hlbokými myšlienkami. Bol politicky aktívny. Neskôr však vyhostený kvôli údajnému cudzoložstvu so sestrou vtedy vládnúceho cisára. Naspäť sa vrátil na žiadosť matky cisára Nera, ktorého vychovával. V období nástupu na pozíciu cisára viedol ríšu spolu s ďalším chránencom matky cisára kvôli neplnoletosti Nera. Časom začal byť cisárovi Nerovi nepohodlný. Prestáva sa aj politicky angažovať. No i napriek tomu bol obvinený zo sprisahania proti cisárovi. Doviedlo ho to až k spáchaniu samovraždy.

 

Všetky články na tému Myšlienka týždňa, nájdete v sekcií BLOG . 

 

Tipy a metódy pre každého z nás ako si v živote a v práci poradiť a byť efektívnejším nájdete v knihe MANUÁL (NE)MANAŽÉRA.

Autor