Aké riziká je možné očakávať v prípade STAY INTERVIEW?

ADVANCA Aké riziká je možné očakávať v prípade stay interview

Ako to už ale býva, keď znie niečo priveľmi dobre, väčšinou býva niekde háčik … kde? Aké riziká je možné očakávať v prípade STAY Interview? Najzásadnejšie „PROTI“ či obava tkvie v situácii, kedy sú požiadavky zamestnanca jednoducho neriešiteľné, resp. ich zo svojej pozície vyriešiť/zmeniť/zabezpečiť nedokážete. V tomto prípade sa Stay interview môže razom zmeniť na Exit interview. Zamestnanec si uvedomí, že zmena je v nedohľadne. A teda že nemá zmysel vo firme ďalej ostávať. Hoci by sa dal jeho odchod skôr či neskôr očakávať, zrazu sa „skôr“ mení na „hneď“…

Aké riziká je možné očakávať v prípade STAY Interview?

Ďalším orieškom môže byť odpor zamestnancov. Zamestnanec, ktorý sa Stay interview zúčastňuje po prvýkrát, môže nadobudnúť pocit, že pochybujete o jeho lojalite a oddanosti (keďže máte potrebu prediskutovať, prečo tu ešte stále je …). Zamestnanci tiež nemusia byť zvyknutí hovoriť otvorene o tom, čo ich motivuje a frustruje, alebo jednoducho nemali čas sa nad tým poriadne zamyslieť, pripraviť sa … (napr. ak je zdrojom ich frustrácie osoba, ktorá s nimi interview vedie …). Toto všetko môže viesť k tomu, že narazíte na odpor, povrchné či neúplné odpovede. Ak vám druhá strana nedôveruje, pravdepodobne potrebné informácie nezískate. Aké riziká je možné očakávať v prípade STAY Interview sme si už povedali, prečo do toho ísť aj napriek tomu?

 

Prečo do toho napriek rizikám ísť?

Stay interview sa považuje za jednej z najlepších nástrojov na zabezpečenie dlhodobej retencie zamestnancov. Pomáha vám zistiť, čo vašim kľúčovým zamestnancom chýba. Taktiež čo môžete ako manažér alebo firma zlepšiť, čo robíte dobre a čo je to, čo ich tu drží. Tým, na ktorých vaša firma „stojí“ vysielate signál, že sa staráte nielen o ich výkon, ale aj o nich. Ceníte ich názor a lojalitu a najmä, že ste otvorení zmenám, ktoré možno potrebujú.

Hoci je Stay interview relatívne novou záležitosťou a doposiaľ neexistuje o jeho efektívnosti veľa výskumov,  skúsenosti z praxe prinášajú sľubné závery. Dick Finnegan (CEO C-Suite Analytics) hovorí o 70 % poklese fluktuácie vo floridskej nemocnici, o 20 % poklese fluktuácie v call centre po zavedení Stay interview. A Challenger, Grey & Christmas ukázali, že 27 % firiem už Stay interview realizuje a ďalších24 % sa o ich zavedenie zaujíma. V kontexte výsledkov prieskumu firmy Robert Half, podľa ktorých sa 42 % pracovníkov a až 68 % mileniálov plánuje poohliadnuť sa po novej práci v nasledujúcich 12 mesiacoch, sa domnievame, že sa oplatí Stay interview predsa len vyskúšať … ?

 

Ako na to? … sa dozviete v ďalšom článku ?

Viac informácií:

https://www.thebalancecareers.com/what-is-a-stay-interview-1917998

https://www.inc.com/ilan-mochari/stay-interviews.html

https://hiring.monster.com/hr/hr-best-practices/small-business/conducting-an-interview/stay-interviews.aspx

https://www.roberthalf.com/blog/management-tips/how-stay-interviews-help-you-retain-star-employees

https://www.forbes.com/sites/billconerly/2018/07/21/retain-more-employees-with-stay-interviews/

Autor

,