Všetci sa tešíme na Secret Santu … alebo nie?  

ADVANCA Vianoce

To, že sa blížia Vianoce, už môžeme pozorovať približne od konca októbra. Hneď ako sa odloží Halloweenska výzdoba v obchodných centrách, v potravinách postupne pribúdajú čokoládové figúrky Mikulášov. A od novembra počuť aj staré známe tóny o Last Christmas Ak pracujete vo väčšej firme, pravdepodobne je už aj u vás v office od začiatku decembra aspoň jeden vyzdobený stromček.

Okrem vianočných stromčekov sa však na pracovisku môžeme stretnúť ešte s jednou typickou tradíciou a tou je Secret Santa alebo Tajný Ježiško. Ide o tradíciu, ktorá sa k nám dostala zo Západu a hoci sa začala objavovať spočiatku skôr vo väčších korporátnych prostrediach, postupne sa zapájajú aj menšie a menšie firmy.

 

O čo ide?

Pointa Secret Santu na Vianoce je veľmi jednoduchá. Chcete dať (a čo si budeme hovoriť, aj dostať) nejakú tú drobnosť – darček a potešiť tak svojich kolegov. Secret Santa funguje na princípe jedného darčeka pre jednu osobu. A hlavne je anonymný. Teda nikto nevie, od koho darček dostane. V praxi to zvyčajne vyzerá tak, že sa skupinka cca 4-10 ľudí dohodne na maximálnej cene darčeka (napr. 5-10 eur*) a vylosuje si meno „obdarovaného“. K dohodnutému termínu by ste mali darček osobe doručiť tak, aby nikto nevedel, od koho je. Meno darcu sa môže prezradiť (ak chce), až keď si obdarovaný darček otvorí. Či už na tímovej večeri, alebo si ho nájde ráno na stole – hlavné je prekvapenie.

Celé to znie milo a pekne, však? Avšak určite vám už napadlo, že nie každý je milovníkom „vianočnej atmosféry“, všadeprítomných svetielok a Jingle Bells na konci októbra … Nuž, zdá sa, že váš dojem nie je len dojmom. Takže … na čo sme zabudli?

Nuž, zrejme na to, že existuje aj skupinka ľudí, ktorým duch Vianoc vôbec nepripadá milý ani pekný. Darčeky sú pre nich ďalšia starosť a všetky tie „obštrukcie“ s balením a tajným odovzdávaním darčeka môžu považovať za otravné. Určite poznáte vo svojom okolí niekoho, komu sa pri Jingle Bells ježia chlpy, pre koho je vianočný večierok niečo, čo jednoducho „treba absolvovať“, niekoho, koho všetky tieto pletky okolo Vianoc buď rozčuľujú, alebo prinajmenšom nechávajú chladným …

 

Vianoce: Migréna, magnetická rezonancia a vianočné obrázky

Čo majú tieto tri pojmy spoločné? Jeden výskum. Americkí vedci, ktorí v roku 2015 skúmali problematiku migrény pomocou MRI**, náhodou spozorovali špeciálny úkaz. V rámci „bežného testovania“ ukazovali účastníkom prieskumu rôzne obrázky a sledovali aktivitu ich mozgu prostredníctvom MRI. Všimli si však, že určitá skupinka ľudí reaguje špecificky na obrázky s vianočnou tematikou, ktoré boli súčasťou testovacej sady. Aktivovali sa im tie časti mozgu, ktoré sa zapájajú pri rozpoznávaní emócií druhých, pri zdieľaní emócií a spiritualite.

Rozhodli sa vec hlbšie preskúmať. Účastníci na začiatku výskumu vyplnili niekoľko dotazníkov. Tie mapovali ich postoj k vianočným tradíciám, ich zvykom, pocity spojené s Vianocami, etnicitu a pod. Účastníkom počas experimentu ukázali 84 rôznych obrázkov. Medzi tieto obrázky boli vsunuté aj tie s vianočnou tematikou. Pomocou MRI sledovali aktivitu v ich mozgu. Každý obrázok sa zobrazil na dve sekundy.

 

Aké boli výsledky výskumu?

Táto aktivita bola štatisticky významne vyššia u ľudí, ktorým sa oslava Vianoc spája s pozitívnymi asociáciami, oproti tým, ktorí nemali žiadne pozitívne alebo mali neutrálne asociácie s Vianocami (to znamená, že predstava Vianoc v nich nadšenie nevyvolávala). Tí, ktorí zvykli Vianoce oslavovať, mali pri sledovaní vianočných obrázkov mozgovú aktivitu vyššiu až v piatich špecifických oblastiach mozgu v porovnaní s tými, ktorí sviatky neoslavujú. Vedci teda prišli na to, že Vianoce niektorým z nás možno až tak nevoňajú. Tento rozdiel sa môže prejavovať až na neurónovej úrovni. Môže ísť teda o niečo „hlbšie“.  

Autori sa domnievajú, že podobnú aktivitu by sme mohli pozorovať aj u tých, čo oslavujú Ramadám či Chanuku. Preto sa začali pohrávať s myšlienkou akejsi „všeobecnej neurónovej sviatočnej siete“. Tá sa aktivuje, ak vidíme obrázky vecí, ktoré si spájame s príjemnými chvíľami prežitými v kruhu rodiny.

Avšak samotní vedci sa držia pri zemi a upozorňujú na to, že niečo tak „magické“ a komplexné ako je duch Vianoc nemôže byť úplne vysvetlené len danými systémami, ktoré sa im podarilo zmapovať.

 

Čo z toho vyplýva?

Po prvé, ak práve vy patríte k skupinke tých, ktorým Tichá Noc nič nehovorí, pravdepodobne nie ste jediní. Je možné, že za tým stojí niečo na úrovni vašich neurónov (teda niečo, čo naozaj neovplyvníte, takže don´t worry, be happy …).

Po druhé, ak naopak patríte k skupinke nadšencov, ktorá už od novembra pravidelne navštevuje vianočné trhy v Santa Clausovskej čapici, vedzte, že okolo vás sú kolegovia, ktorým postávanie pri koledách naozaj nič nehovorí a naozaj nemajú chuť zháňať ďalší darček pre Secret Santu … (ani vám sa zrejme zrazu len tak „nevypne“ vianočná nálada, tak prečo by sa mala niekomu len tak „zapnúť“? Skúste to mať na pamäti, keď za kolegom prídete s prosbou, či by sa predsa len nezapojil, keďže je vás málo …)

Po tretie, ako skúsený manažér už zrejme veľmi dobre viete, že medzi jednotlivými pracovníkmi sú rozdiely. Myslite preto aj na tých, ktorých Vianoce až tak neberú. Snažte sa udržať vianočné „odrhovačky“ v kancelárii na primeranej úrovni. S pochopením sa usmejte, keď sa práve Peťo zase zdvihne prvý počas vianočnej večere … keď Marta zase odmietne ísť na tie trhy … a to, že sa Katka tvárila opäť kyslo, keď mala ťahať z klobúka meno pre Secret Santu, jej skúste aj tento rok prepáčiť… Možno jej mozgová kôra proste nesvieti vo vianočných farbách.  ?

Krásne Vianoce vám prajeme!

Tím spoločnosti ADVANCA

————-

*Napriek tomu, že cena býva väčšinou stanovená, máme vo zvyku na darčeky minúť viac. National Retail Federation (2017) dokonca uvádza, že priemerný spotrebiteľ minie na vianočné darčeky okolo 600 dolárov.

**Funkčné vyšetrenia MRI merajú zmeny v okysličovaní a prietoku krvi, ktoré sa vyskytujú v reakcii na nervovú aktivitu. Tieto kontroly dokážu vytvoriť mapy mozgu, ktoré ukazujú, ktoré časti pracujú počas konkrétnej činnosti.

————-

ZDROJE:

https://consumer.healthday.com/cognitive-health-information-26/brain-health-news-80/are-you-a-secret-santa-or-a-grinch-brain-scans-may-tell-706296.html

http://www.cs.utah.edu/docs/techreports/2018/pdf/UUCS-18-004.pdf

Autor

,