Denník manažéra V.

ADVANCA test osobnosti

Tentokrát sa v denníku opäť vraciam k téme – test osobnosti a výkonu, ale tentokrát na príklade mojej známej. Tá kedysi ešte na gymnáziu absolvovala podobné testy. Diagnostiku s naozajstným odborníkom, po štyroch hodinách testovania nasledovali osobné konzultácie atď. …

Výsledky jej testov napríklad ukázali, že hoci má výbornú pamäť a dostatočné rozumové schopnosti na to, aby šla študovať medicínu (o čom aj vážne uvažovala), tak jej priestorové videnie bolo „žalostné“.  Veci by síce dokázala hravo pochopiť, aj sa naučiť, ale v praxi by asi mala dosť problém predstaviť si pravé rebro z vnútornej strany odtrhnuté a otočené v priestore o 60 stupňov … To, že jej testy „hovorili pravdu“ si dnes každý deň, podľa jej slov, potvrdzuje pri márnom pokuse o pozdĺžne parkovanie… Výsledky jej testov teda boli aj sú relevantné nielen pre jej pracovný život, ale aj pre život súkromný, každodenný. Je teda naozaj dôležité v tomto ohľade staviť na odborníka? Prečo?

 

Denník manažéra V.

Možno si poviete – zas až tak sa mi to nechce…chcel som si len tak z nudy na nete niečo poklikať… Tak si poklikajte ? Ľahko a rýchlo sa dostanete napríklad k farebnej diagnostike (alebo známe MBTI), ktorá vám síce o vašich silných stránkach nepovie nič relevantné, ale aspoň ste sa na 10 minút pekne zahrali ?

.načo je dobrý test osobnosti?

Jednou z dôležitých otázok, ktoré si tu teda treba položiť je: Na čo mi to vlastne je? Chcem sa pohnúť v kariére, ale neviem ako? Chcem sa rozvíjať, ale neviem v čom? Alebo len potrebujem trochu „podporiť svoje ego“ a vypočuť si o sebe niečo pekné a povzbudzujúce?

Ak sa zamýšľate práve nad prvými dvoma otázkami, tak stavte na odborníka. Ak sa vás naopak týka skôr tá posledná otázka – neváhajte a klikajte všade! Ako sa hovorí – „keď Pán Boh dá, tak aj motyka vystrelí. Možno vo vašom prípade „psychodiagnostika“ zafunguje aspoň ako placebo ?

.odborník vs. tzv. „odborník“

Odborník vám naopak vie poradiť pre vás vhodný dotazník. Dôležitá je taktiež odborná interpretácia výsledkov. Pozrieť sa nielen na to, čo z dotazníka vyšlo, ale aj ako čo s čím súvisí, kde a ako sa to môže prejaviť … Napríklad ako je prepojená inteligencia a naša osobnosť (o prepojenosti týchto dvoch sfér inokedy), že táto črta v kombinácii s touto vytvára celkom slušný potenciál na … Vďaka tomu vie človek urobiť dobre informované rozhodnutie …

.podľa čoho zistím ako laik, že test osobnosti je dobrý?

Len pripomínam, žiadne z vyššie spomínaných kritérií nespĺňajú dotazníky na internete, a preto výsledky testov nie je možné považovať za relevantné. Každý kvalitný dotazník má manuál na administráciu, vyhodnotenie a interpretáciu. Čiže ako zistíte, či je dotazník, ktorý máte vyplniť kvalitný, či už na internete, prípadne keď idete za tzv. odborníkom? Spýtajte sa ho jednoduchú otázku: Aké sú psychometrické vlastnosti daného dotazníka? (v preklade: Aká je kvalita daného dotazníka?) Skutočný odborník vám hneď vie zareagovať, tzv. „odborník“ netuší, na čo sa pýtate.

 

————————

Viac o relevantnej diagnostike a o kritériách diagnostike sa dočítate:

Chamorro-Premuzic, T., & Furnham, A. (2005). Personality and Intellectual Competence. New Jersey: Lawrence Erlbaum Associates, Inc.
Lisá, E. (2010). Psychologické testovanie v práci. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave.

Hogan, R., Hogan, J., & Warrenfeltz, R. (2007). The Hogan Guide. Tulsa: Hogan Press.
Kollárik, T. (2010). Sociálna psychológia práce. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave.
Kreitner, R., & Kinicki, R. (1998). Organizational Behaviour. McGraw-Hill.

 

Autor

,