Jeden míting, ktorý vám pomôže udržať vašich TOP zamestnancov. Počuli ste už o STAY INTERVIEW?
Určite ste už niekedy počuli o Exit interview – rozhovore so zamestnancom, ktorý sa rozhodol z vašej firmy odísť a preberáte v ňom dôvody, pre ktoré sa rozhodol skúsiť šťastie niekde inde. Ale počuli ste už o Stay interview? Nie? Tak je pravý čas to zmeniť!
Stay interiew alebo „pre-exit interview“ sa dá voľne preložiť aj ako rozhovor zabraňujúci odchodu či interview zamerané na udržanie zamestnanca vo vašej firme. Stay interview pomáha zamestnávateľom pochopiť: prečo ich zamestnanci zostávajú pracovať v ich firme, čo sú dôvody, pre ktoré sa im od vás odísť nechce a naopak, čo sú potenciálne riziká, ktoré by ich k odchodu podnietili.
cieľ interview
Cieľom Stay interview je zistiť, čo môžete urobiť preto, aby ste zabránili svojim top zamestnancom dať výpoveď, prípadne čo urobiť, aby sa vo firme cítili lepšie, spokojnejšie, ocenenejšie … Na rozdiel od hodnotiacich rozhovorov je v tejto situácii opačné garde – organizácia nehodnotí zamestnanca, ale naopak, zamestnanec hodnotí organizáciu. Má priestor vyjadriť, s čím je spokojný, čo mu chýba, čo potrebuje…
Možno si hovoríte, na čo je to vlastne dobré? Veď keď chce ísť, nech ide …
Naozaj? Možno je aj vo vašej firme zopár ľudí, ktorých odchod by vás zásadne zabolel. Väčšinou sú to „A-čkoví“ zamestnanci, „top performeri“, alebo kľúčoví pracovníci, na ktorých stojí značná časť biznisu, technickej infraštruktúry alebo obchodných zmlúv s najväčšími klientmi … Skrátka ich odchod by mohol mať významne negatívny dopad na fungovanie firmy a jej biznis. Ak máte pocit, že práve niekto z týchto zamestnancov by mohol v nasledujúcich 12 mesiacoch opustiť vaše rady, potom by práve táto osoba mala byť na vašom zozname pre Stay interview.
prečo sa Stay Interview oplatí?
- Stay interview vám pomôže identifikovať potenciálne hrozby a problémy. Informácie, ktoré vďaka nemu získate, vám umožnia navrhnúť cielené korekcie, ktoré zlepšia podmienky zamestnancov a eliminujú „spúšťače“ ich fluktuácie.
- Stay interview dáva zamestnancom jasný signál, že spoločnosť ich potreby berie vážne. Zaujíma sa o ich budúcnosť vo firme a venuje tomu náležitý čas a pozornosť.
- Ak realizujete Stay interview pravidelne, po istom časte môžete spozorovať určité „vzorce“, ktoré definujú dôvody/okolnosti motivujúce vašich zamestnancov zostať/odísť. S týmito informáciami následne viete pracovať.
- Predstavujú silnú kombináciou starostlivosti o zákazníka a prieskumu trhu. Ich zavedením získava HR užitočné dáta, vďaka ktorým môže robiť viac „data-driven“ a „results-oriented“ rozhodnutí.
- Na rozdiel od prieskumov spokojnosti umožňujú obojstrannú komunikáciu, pýtanie sa na príklady a prípady, ktoré vám umožnia situácii lepšie porozumieť
- Prieskumy spokojnosti vám síce poskytnú cenné dáta o priemerných potrebách priemerných pracovníkov, ale Stay interview s top zamestnancami vám poskytne detailné informácie o jedinečných potrebách vašej „špičky“.
prečo sa Stay Interview ešte oplatí?
- Stay interviews znižujú emócie – diskusia o probléme sa totiž objavuje skôr ako problém vyvrcholí. Vďaka čomu sú emócie pri diskutovaní pálčivých tém miernejšie.
- Znižujú tlak na manažérov – v čase Stay interview sa väčšinou zamestnanec ešte neuchádza o prácu inde. Manažér ma teda väčší priestor na riešenie požiadaviek zamestnanca k jeho spokojnosti.
- Sú relatívne lacné – náklady sa rovnajú výške (zvyčajne) hodinového platu zamestnanca a manažéra. To je neporovnateľne menej, ako náklady plynúce z fluktuácie kľúčových zamestnancov. Ako sú napríklad náklady na náhradu zamestnanca od recruitingu cez onboarding až po zaškolenie. Tie sa môžu vyšplhať až na úroveň päťnásobku platu daného zamestnanca.
- Sú ľahko realizovateľné – treba si len stanoviť čas a miesto.
- Jednoducho vedzte, že keď vám vaši kľúčoví zamestnanci zostanú, tak budete radi, že ste sa spýtali.
V ďalšom článku si napíšeme, v čom sú úskalia Stay interview v praxi, aby ste poznali tento nástroj aj z druhej stránky.
—————————
Niečo relevantné na čítanie:
https://www.thebalancecareers.com/what-is-a-stay-interview-1917998
https://www.forbes.com/sites/billconerly/2018/07/21/retain-more-employees-with-stay-interviews/
https://www.inc.com/ilan-mochari/stay-interviews.html
https://hiring.monster.com/hr/hr-best-practices/small-business/conducting-an-interview/stay-interviews.aspx
https://www.roberthalf.com/blog/management-tips/how-stay-interviews-help-you-retain-star-employees