Denník manažéra XIV.

ADVANCA Denník manažéra
Klesanie na duchu i na motivácii v nejakom bode príde v tejto situácii na každého. Ak by sme vedeli, kedy sa táto nešťastná situácia skončí, možno by sme boli schopní sa nakopnúť a vydržať- napríklad už iba  dva mesiace/už iba dva týždne… Najhoršie na celej situácii je, že jednoducho nevidíme svetielko na konci tunela. Denník manažéra XIV. – Udržanie tímového a osobného ducha.  

Denník manažéra XIV. – Udržanie aj osobného ducha

Najväčšie úskalie tohto obdobia v riadení ľudských zdrojov je udržanie tímového a aj osobného ducha, ktorý sa budoval počas rôznych teambuildingov, firemných aj nefiremených akcií. Jednoducho po práci, pri pive. Avšak ani na tomto poli sa kreativite medze nekladú a dôkazom sú lídri.  

Dôkazom sú lídri, s ktorými aj ja aktuálne pracujem, a ktorí neváhali pokračovať vo svojej „pivovej tradícii“ online. Ako? Jednoducho -naplánovali si míting, každý si z vlastnej chladničky priniesol pivo, zapli si kamery na Skype a proste sa bavili tak ako predtým. 

– Jana Lišková – interný HR konzultant a psychológ  pôsobiaci v nadnárodnej spoločnosti

  Advanca - Denník manažéra   Stretli sme sa aj rôznymi fotografickými výzvami. Poznám tím, v ktorom každý zdieľa, čo mal na obed (porovnanie zapekanej brokolice s párkami s horčicou vylúdi nejeden úsmev….), v akých zvláštnych situáciách v rámci homeoffice fungujú (napríklad kolega ležiaci na fitlopte, ktorý na Skype telefonuje, zatiaľ čo mu deti skáču po chrbte alebo kolegyňa, ktorá počas počúvania globálnych trhových updatov na videokonferencii zároveň žehlí…).  

Väčšie firmy organizujú rôzne online kvízy typu „milionár“, zdieľajú videá na domáce cvičenia. Možností je veľa.

– Aneta Vančová – externý kouč, lektor a psychológ pre spoločnosti

 

Akú rolu zohráva líder?

Akú rolu v tomto zohráva líder? Úloha lídra spočíva v podporovaní podobných či akýchkoľvek iných online aktivít, ktoré tím nejako držia pokope, vďaka ktorým „depkári“ pookrejú, maminy si oddýchnu od detí, lebo veď „pracovný telefonát“ a pod. Ale kým sa vrhnete do vymýšľania, spomaľte a spýtajte sa Vašich zamestnancov:
  • Ako sa majú?
  • Kedy/ za akých okolností sa im pracuje najlepšie/najhoršie?
  • Čo je pre nich v tieto dni najťažšie (či už v „práci“ alebo doma)?
  • Ako by chceli ďalej fungovať?
  • Majú záujem o nejaké online spoločenské aktivity. Alebo sú práve naopak radi, že si konečne od všetkých tých ľudí naokolo môžu oddýchnuť?
 

Čo z toho vyplýva pre lídrov?

Po niekoľkých týždňoch tohto domáceho fungovania môžeme pozorovať, že tímy aj lídri sa akosi ustaľujú v tomto novom fungovaní. Postupne si nachádzajú smer, formu aj intenzitu komunikácie. Čo z toho vyplýva? Možno to chce len čas a prestať panikáriť. ? Áno, možno urobíte chyby,  ale nie je dôležité koľko, ale najmä to, čo urobíte po tom ?. To sú chvíle, ktoré rozhodujú o tom, aký líder z Vás bude. —– Tento denník manažéra nadväzuje na predchádzajúci Denník manažéra XIII., v ktorom sme sa venovali udržaniu tímového ducha. Všetky Denníky manažéra nájdete u nás v sekcii BLOG – Denník manažéra. Tipy ako riadiť tím nájdete v knihe Manuál (ne)manažéra, ktorý nájdete v sekcii KNIHA alebo v ďalších článkov zameraných na vedenie a riadenie ľudí, ktoré nájdete v sekcii BLOG – ADVANCA Academy. Ako na to Vám môžu pomôcť aj tímové koučingy za podpory odborníkov, prípadne Leadership Academy pre Vás a Vašich manažérov zameraná na techniky vedenia a riadenia ľudí do praxe. ADVANCA kontakty

Autor

,