Kreativita nestačí

ADVANCA kreativita

K letu patrí nápaditosť, hravosť, vynaliezavosť…. a tak sme sa na toto letné obdobie inšpirovali výrokom známeho fyzika, ktorý spĺňa tieto atribúty. Vyznačoval  sa veľkou zvedavosťou. Svoju inteligenciu využil na preskúmanie vesmíru alebo kvantovej fyziky. Vyznačuje sa nielen veľkou tvorivosťou, no svojimi myšlienkami  vyzýva k ľudskosti. Čo ho viedlo k týmto životným objavom? Zvedavosť a kreativita.

„Kreativita je inteligencia, ktorá sa zabáva.“

– Albert Einstein

Za svoju prácu dostal Nobelovu cenu.  Podľa časopisu Time je osobnosťou storočia.  Patrí k najlepším vedcom minulého storočia, aj keď začiatky boli ťažké. Počiatky jeho lásky k vede možno hľadať v detstve. Otec mu vtedy ukázal vreckový kompas a mladý Albert bol z neho fascinovaný. Nechápal, čo je príčinou toho, že sa strelka otočí na jeden smer.

Známy fyzik spočiatku hovoril veľmi pomaly. Vraj začal hovoriť až ako trojročný. Istý Dr. Thomas Sowell zaviedol termín „Einsteinov syndróm,“ ktorý sa vzťahuje na múdrych ľudí so spomalenou rečou. Na margo toho vznikli historky, že si dal na čas s rozprávaním, lebo formuloval v sebe tie úžasné veci, ktoré neskôr priniesol svetu.

Jeho otvorenosť voči svetu bola neuveriteľná. So svojím bývalým študentom vynašiel chladničku. Fungovala na princípe stlačenia plynu. O vynález sa pokúsil po tom, čo čítal o rodine z Berlína, ktorú zabili toxické výpary z chladničky. Einstein si dal patentovať svoj vynález. Napokon ho zatienila škodlivejšia chladnička, založená na freóne.  Na začiatku však bola inšpirácia z bežného života.

Prepojenie zvedavosti, otvorenosti, príbehov a faktov zo života a nezatváranie sa pred okolitým svetom, robenie vecí tak ako prichádzajú, vytvára práve rozmanitosť života, s ktorou prichádza otvorená myseľ – kreativita. Buďte zvedaví…a objavte svet. Využite aj Vy svoju kreativitu a zabavte sa počas týchto letných dní a prineste sebe a svojmu okoliu niečo pekné do života.

————————————–

Viac sa o kreativite dočítate:

Szobiová, E. (2014). Creativity – Unravelling the mystery. Wolters Kluwer.
Mischel, W. (2014). Cukrítový test (The Marshmallow Test). Zvládanie sebakontroly. Ikar

 

Všetky články nájdete v sekcií BLOG .

Autor