Život je uhol pohľadu

ADVANCA Blog

Po prázdninách a dovolenkách sme tu zase. Prelom mesiacov august a september prináša so sebou veľa zmien. Cez leto sme si zvykli na život s iným režimom…. a teraz opäť „naskočiť“ na pomyselný vlak.

Pravdepodobne u väčšiny z nás je toto obdobie spojené s rýchlejším tempom v práci, staro-novými povinnosťami, ktoré počas leta nemáme. Keďže sme už vytrhnutí z našej komfortnej zóny – letnej, príjemnej – skúsme sa na toto (do istej miery hektické obdobie) pozrieť inak.

predstavte si…

…sochu uprostred námestia. Prechádzate sa okolo nej, obzeráte si ju…pomaly a z rôznych uhlov. Po pár krokoch sa zastavíte a sochu sledujete. Raz sa pozeráte zľava, inokedy sprava. A tak sa vám mení aj celkový pohľad. Nielen socha sa mení podľa toho odkiaľ sa pozeráte, ale aj celistvý obraz. V jednom pohľade vidíte sochu a za ňou ľudí sediacich na terase, ktorí sa rozprávajú, smejú a popri nich sa hrajú deti. Po prejdení pár krokov a zahľadení sa na sochu, vidíte tú istú sochu, no za ňou vnímate biznis budovu, pripomínajúcu presné pravidlá,  formálnosť, štruktúru.

Náš život je ako tá socha, na ktorú sa často pozeráme z jedného uhla pohľadu.

Zabúdame však na ostatné uhly pohľadu. Vidíme len jeden svet. Život ponúka rôzne možnosti. Chcete stagnovať alebo ísť ďalej? Či sa rozhodnete pre novú perspektívu alebo nie, je užitočné vedieť, že máte možnosť voľby a možnosť výberu.

————————————————–
Viac o uhle pohľadu na vnímania sveta okolo nás cez sebapoznávanie:
Morin, A. (2015). 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia. Eastone Group.
Parkin, J.C. (2015). Kašli na to! Uleví se ti. Bratislava: Eugenika.
Fromm, E. (2014). Strach ze slobody. Praha: Portál

Jedna alternatíva, ktorá vám pomôže pozerať na veci inak je koučing. Približuje ľuďom samých seba. Prečítajte si o jeho začiatkoch, princípoch v pracovnej oblasti a využití v praxi na zvýšenie výkonu: Gallwey, W.T. (2009). Inner Game pre manažery. Managment Press.

Zaujala vás téma alebo chcete vedieť viac, dajte nám vedieť.

Autor