Mikročip v ruke podriadeného – áno alebo nie?

ADVANCA mikročip v ruke podriadeného

Svet sa hýbe neustále dopredu a dopredu sa hýbu aj technológie v pracovnom prostredí. Jedným z trendov je implementovanie mikročipov v ruke podriadeného priamo pod kožu  so zámerom nahradiť prístupové karty a zvýšiť tak jeho pohodlie. Či už patríte medzi vizionárov, ktorí dávajú technológiám zelenú a svojich podriadených „rozmaznávajú“ všakovakými benefitmi, alebo patríte skôr k skupinke opatrných s názorom, že ani s pohodlím to netreba preháňať, dajte implementácii mikročipom ešte jednu šancu a pozrite sa s nami na výhody a riziká, ktoré ich zavedenie prináša. Mikročip v ruke podriadeného.

 

Mikročip v ruke podriadeného.

 

Výhody pre spoločnosť

.GPS Sledovanie

Ak máte aj vy podriadeného, ktorý sa stále niekde motá alebo „zašíva“, tak GPS lokátor priamo v jeho ruke by bol šikovnou pomôckou. Hoci aktuálne mikročipy nie sú vybavené touto funkcionalitou, už sa o jej zavedení hovorí. Pri sledovaní pohybu zamestnancov zrejme nebude mať konkurenciu. Na prvý pohľad to znie možno až trochu strašidelne, no dáta z „každodenných trás“ zamestnancov vám vedia ponúknuť užitočné informácie o tom, kade chodia najčastejšie. To môže mať veľmi významné a veľmi užitočné implikácie napr. pre usporiadanie pracoviska tak, aby boli všetky potrebné veci „po ruke“ alebo vo vhodnom poradí, aby bol deň zamestnanca ešte efektívnejší (napr. pri veľkých prevádzkach ako sú automobilky či iné továrne).

.prehľad

Aj bez GPS si však si viete „vytiahnuť“ dáta o tom, kedy zamestnanec ráno prišiel do práce, ako dlho bol na obednej pauze, ako dlho pracuje atď. (uvádza Ben Libberton pre Interesting Engginnering).

.imidž

Podľa Guttierovej (2018) sa firmy pre tento krok rozhodli aj pre „imidž“ pokrokovej a technologicky inovatívnej firmy. Tiež z obavy, aby ich o prvenstvo nepripravil nejaký iný veľký gigant. A v neposlednom rade treba spomenúť, že čipovanie zamestnancov môže byť tiež veľmi dobrou marketingovou stratégiou. Veď čo si budeme hovoriť, ak by sa práve vaša firma rozhodla tieto čipy zaviesť, nepochybne by sa ocitla na stránkach všetkých tlačených aj internetových médií na Slovensku. Rovnako ako The Three Square, ktorého zamestnanci aj CEO rozdávajú rozhovory v hlavných večerných správach.

.bezpečnosť

Ak pracujete s citlivými údajmi, musíte ich náležite chrániť pred prístupom nepovolaných. S mikročipom v ruke sa do vyčlenených priestorov s týmito údajmi naozaj dostanú len tí, čo majú. Netreba sa obávať, že kartu nechajú u niekoho v kancelárii, v kuchynke, či stratia niekde vonku. Podľa vyjadrení Biohaxu (jednej zo spoločností, ktorá mikročipy vyrába) je preto táto technológia obľúbená práve vo finančných inštitúciách a inštitúciách zaoberajúcich sa právom.

 

Výhody pre zamestnanca

.pohodlie

Ako sme už písali v predošlom článku, výhod pre zamestnancov je hneď niekoľko. Základnou funkciou je zrejme prístup do budovy bez nevyhnutnosti nosiť so sebou prístupovú kartu („badge“).  Zamestnanec s implementovaným mikročipom jednoducho prejde okolo čítačky, alebo k nej priloží priamo ruku a je to. Mikročip sa dá využiť i na platenie v kantíne alebo v bufete, či na obsluhu kopírky. Mikročip teda ľahko nahradí nielen prístupovú kartu, ale aj kartu platobnú, kľúče a dokonca aj kartu do fitka, vďaka čomu si vlastne celú peňaženku môžete nechať doma … Nemusíte sa báť ani toho, že si kartu necháte doma a budete sa musieť po ňu hodinu vracať, aby ste sa následne dostali späť do práce. Ďalšou výhodou je tiež možnosť prihlasovať sa pomocou čipu do PC. To by znamenalo aj koniec povinnému meneniu hesiel každé 3 mesiace …

.vystopovateľnosť

O možnosť byť vystopovateľný kedykoľvek a kdekoľvek pomocou GPS (ktorý by mal byť v budúcnosti bežnou súčasťou mikročipu) síce zamestnanci zatiaľ zrejme nestoja, no medicínske spoločnosti si už brúsia zuby. Predstavte si pacienta s Alzheimerom alebo iným typom demencie, ktorý si nepamätá, ako sa dostal tam, kde je ani prečo. A už vôbec nie, ako sa dostať domov. Výhoda vystopovateľnosti je v tomto prípade zjavná …

.bio dáta

Opäť ďalšia budúca potenciálna výhoda. Mikročipy by mali byť schopné zhromažďovať niektoré biodáta. Napríklad, či ste na niečo alergický alebo aký je váš krvný tlak. V prípade, že by sa vám niečo stalo, tak by boli lekári schopní urobiť veľmi rýchlo veľmi dobré rozhodnutie… Zástancovia zdravotníckych mikročipov tiež poukazujú na to, že tieto zariadenia môžu obsahovať celú anamnézu. Ak by bol pacient v bezvedomí alebo trpel stratou pamäti, mohli by byť tieto záznamy neoceniteľnými pre lekárov v núdzových situáciách, ktorí by neboli oboznámení s predpísanými liekmi alebo s chorobami v minulosti. Patrick McMullan, prezident Three Square Market, dokonca povedal, že pracujú aj na systéme, ktorý by priamo monitoroval aj životné funkcie.

 

Riziká pre spoločnosť

.súdne spory

Pravdepodobne najväčším rizikom sú pre zamestnávateľa možné súdne spory, ak sa niečo „pokazí“. A „pokaziť“ sa toho môže dosť –  narušenie súkromia, únik osobných údajov, zdravotné komplikácie … Všetky riziká, ktoré implementácia mikročipu predstavuje pre zamestnanca, sú v konečnom dôsledku rizikami aj pre vás …

.strata dôvery

Ak sa rozhodnete vyrukovať s nápadom na implementáciu mikročipov, tak je možné, že niektorí vaši zamestnanci nadobudnú pocit, že im dostatočne nedôverujete a mikročipom chcete „zabezpečiť“ ich presnú dochádzku. Pripravte sa na vyčerpávajúcu komunikáciu …

 

Riziká pre zamestnanca

.zdravotné riziká

Mikročip je predsa len „cudzie“ teleso a hoci sa jeho implementácia do ľudského tela nespája s početnými komplikáciami, nemožno ich úplne vylúčiť. Keďže je celá „vec“ relatívne nová, ešte nestihli byť preskúmané prípadné dlhodobé dôsledky implementácie. Možné riziko môžu predstavovať aj situácie, kedy zamestnanec potrebuje podstúpiť špeciálne vyšetrenia ako MRI, pre ktoré sú problémom kovové predmety. Mikročip v ruke podriadeného, áno alebo nie?

.súkromie

Azda najpálčivejšiu je otázka súkromia. Okrem možnosti, že vaše dáta môžu byť skôr či neskôr predávané na marketingové účely, by sa zrejme nikomu (teda asi okrem šéfa) nepáčila ani predstava, že náš nadriadený vie vždy a presne, kde sa práve nachádzame… Nehovoriac o tom, že k tejto informácii sa môže relatívne ľahko dostať ktokoľvek. Technológia je totiž vďaka svojej jednoduchosti aj jednoducho hacknuteľná. A tým sa dostávame k ďalšiemu riziku …

.hacknuteľnosť

Hacknúť dáta v mikročipe by (vraj) nemuselo byť vôbec ťažké. CEO The Three Market dokonca priznáva, že niektoré informácie v ich čipoch nie sú šifrované (ale zároveň argumentuje, že tieto osobné údaje by ste mohli rovnako ľahko ukradnúť z peňaženky). Skeptici predpovedajú katastrofálne scenáre, kedy by sa dali ukradnuté dáta škaredo zneužiť napríklad tak, že si niekto skopíruje vaše ID a totožnosť a „pípne“ sa niekde, kde by ste určite nechceli byť (napríklad v miestnosti, kde sa kradlo). Mikročip v ruke podriadeného, áno alebo nie?

.permanentnosť & upgrade

Mikročip bežný zamestnanec „nevypne“ tak ako mobil. Mikročip je stále „on“. Zamestnanec si ho ani len tak sám z ruky nevyberie (treba na to opäť špeciálnu ihlu). Každá technológia sa časom mení a vyvíja, je preto veľmi pravdepodobné, že aj váš mikročip bude časom potrebovať údržbu, kvôli ktorej bude treba čip vybrať … Mikročip v ruke podriadeného, áno alebo nie?

 

Mikročip v ruke podriadeného. Má to teda zmysel?

Tak ako, páčilo by sa vám zbaviť sa všakovakých prístupových kariet a namiesto karty mávať pri čítačke rukou? Áno? Nedá nám nepodpichnúť vás myšlienkou, či nie je zbytočné podstupovať uvedené riziká… Keďže „mávať“ sa stále musí. Nie je potom jedno, či „mávnete“ rukou, v ktorej je čip alebo rukou, v ktorej držíte čip? ?

A aby to bolo ešte zamotanejšie, oplatí sa spomenúť vplyv „monitorovacích zariadení“ na výkon. Možno ste už počuli, že keď sú zamestnanci monitorovaní, napríklad kamerami, ich výkon stúpa. Viac sa snažia, menej sa „zašívajú“, lebo vedia, že sú pod dohľadom. V tomto kontexte je preto zaujímavé spomenúť prácu sociológa Michela Antebyho z Bostonskej univerzity, ktorý sledoval monitorovanie zamestnancov v rôznych organizáciách a časom dospel k nevšednému záveru – čím viac sú zamestnanci monitorovaní, tým viac sa tomu snažia vyhnúť (napríklad intenzívnejšie hľadajú uhly, ktoré už kamera nesníma ?) a tým viac sa ich snaží manažment sledovať :D. Žeby začarovaný kruh?

 

Čo na to iné firmy …

Ak sa sami neviete rozhodnúť, či je implementácia mikročipu práve pre vás, môžete sa inšpirovať názormi iných. Podrobnú analýzu toho, prečo sa firmy pre/proti mikročipom rozhodli, ponúka napríklad Gauttierová (2018). Sumár: Firmy k zavedeniu čipov motivoval imidž firmy (byť prvý, predbehnúť iné giganty) a vyššie spomínané pohodlie. Podľa vyjadrení Biohaxu spoločnosť už „očipovala“ 4000 ľudí, väčšinu vo Švédsku. Rozšírenosť mikročipov je tam už tak veľká, že dokonca spolupracujú so štátnou vlakovou spoločnosťou, ktorá umožnila cestovanie na čip a nie na lístok. Korporáty ako  KPMG, EY alebo PwC sa ale na druhej strane pre médiá vyjadrili, že za žiadnych okolností na niečo takéto nepristúpia. Najčastejšími motivátormi pre samotných zamestnancov je podľa Gauttietovej (2018) pohodlie a možnosť byť „súčasťou budúcnosti“. Odrádza ich však diskomfort z pocitu, že majú nejakú technológiu priamo pod kožou, nedostatok informácií o dlhodobých dôsledkoch, obavy o zdravie, bezpečnosť a súkromie.

Na záver sa teda musíte rozhodnúť sami – čo má pre vás väčšiu hodnotu? Pohodlie vás či vašich zamestnancov alebo bezpečie?

Mikročip v ruke podriadeného, áno alebo nie?

PS: Odporúčame pozrieť si na Youtube videá k tejto téme, možno práve to vám pomôže sa správne rozhodnúť …

 

ZDROJE:

‘I’ve got you under my skin’ – The role of ethical consideration in the (non-) acceptance of insideables in the workplace. (2018). https://doi.org/10.1016/j.techsoc.2018.09.008

https://www.inc.com/kayla-matthews/this-startup-is-implanting-its-employees-with-microchips.html

https://archerjordan.com/2017/08/09/2017-8-16-pros-and-cons-of-microchipping-hourly-workers-and-prevailing-wage-workers/

https://www.theatlantic.com/business/archive/2018/10/employee-surveillance/568159/?single_page=true&utm_campaign=HR%20News&utm_medium=email&utm_source=Revue%20newsletter

https://interestingengineering.com/company-implanted-microchips-150-employees-hands

https://www.technologyreview.com/s/611884/this-company-embeds-microchips-in-its-employees-and-they-love-it/

https://www.youtube.com/watch?v=0Ixr4SzoVJA

http://nbr.com/2017/07/25/nightly-business-report-july-25-2017/

https://www.washingtontimes.com/news/2018/aug/21/microchipping-employees-the-next-terrible-technolo/

https://www.theguardian.com/technology/2018/nov/11/alarm-over-talks-to-implant-uk-employees-with-microchips

https://www.washingtonpost.com/technology/2018/08/23/this-firm-already-microchips-employees-could-your-ailing-relative-be-next/?noredirect=on&utm_term=.5170d5e10762

https://www.cnsnews.com/news/article/kevin-mccandless/mandatory-implantation-microchips-employees-uk-govt-says-it-would

https://www.shrm.org/resourcesandtools/hr-topics/technology/pages/microchipping-employees-do-the-pros-outweigh-the-cons.aspx

 

Autor

,