Mikročip – maximálne pohodlie pre zamestnancov?

ADVANCA pohodlie pre zamestnancov

Je aj pre vás pohodlie pre zamestnancov a podriadených na najvyšších priečkach v rebríčku priorít? Snažíte sa zjednodušiť im podmienky tak, aby boli v práci čo najefektívnejší, aby hlúposťami nestrácali doslova ani sekundu? A ste si istí, že pre to robíte všetko? Nuž vedzte, že aj keď majú k dispozícii banány každé ráno, fitness centrum v budove, polohovateľný stôl a dokonca aj výhodné balíčky zdravotnej starostlivosti vo „fancy“ zariadeniach, ešte stále je priestor pre to, aby ich život bol viac pohodlnejší a práca efektívnejšia. Pohodlie pre zamestnancov?

Ako?

Odpoveďou je napríklad mikročip.

Maličká technológia o veľkosti zrnka ryže, ktorá sa okrem akčných filmov nachádza v rôznych prístupových kartách (tzv. „badge“), mobilných telefónoch atď.  Čo je na tom nové? To, že tento mikročip sa už nemusí nachádzať niekde „mimo“ – na kartách alebo iných zariadeniach, ale usídlil sa priamo v našom tele. Nie, to nie je sci-fi ani hudba budúcnosti. Mikročipovanie zamestnancov už totiž funguje, a deje sa tak už nejaký ten čas.

Ako to celé začalo …

Mikročipy, ktoré sa dnes implantujú do rúk zamestnancov, sú v podstate veľmi podobné tým, ktorými čipujeme zvieratká v snahe rýchlo ich nájsť, keď sa niekam zatúlajú. No možno ste nevedeli, že už v roku 2005 americká FDA (Food and Drug Administration) – správa potravín a liečiv – vydala povolenie na mikročipovanie ľudí (Gauttier, 2018; detaily si môžete prečítať tu). Realitou sa to však stalo až pár rokov dozadu, a to najmä vďaka švédskej spoločnosti Biohax, ktorá začala vyrábať mikročipy pre zamestnancov. Netrvalo dlho a na vlnu tohto trendu naskočilo zopár spoločností.

Ako to funguje ?

Veľmi jednoducho. Miročip stojí okolo 150 –300 $. Implementuje sa do vrchnej časti dlane medzi palec a ukazovák, a to ihlou. Celý proces trvá asi 30 sekúnd. Miročip je teda priamo vo vás, nie na karte, nie v mobile, ale priamo pod vašou kožou. Mikročip používa NFC Near Field Communication technológiu, ktorá je podobná tým, ktoré sa využívajú pri bezkontaktných platbách alebo platbách mobilným telefónom. Stačí len, aby čítačka bola v blízkosti. Mikročipy sú pasívne – samé o sebe nevedia „prečítať“ žiadne dáta, sú len nosičmi dát, ktoré „čítajú“ iné zariadenia. Zvyčajne obsahujú dáta ako ID užívateľa a kód kancelárskych dverí, ale môžu ukrývať aj osobné informácie. Implementácia je na dobrovoľnej báze.

Prečo vlastne ?

Softwarová firma z Wisonsinu Three Square Market začala s čipovaním zamestnancov v auguste v roku 2018 . Inšpirovala sa návštevou firmy Epicenter (švédsky start-up), ktorá na mikročipoch funguje už od roku 2015. Z jej necelých 200 zamestnancov je cca tretina až polovica očipovaná (krátky rozhovor s CEO Toddom Wesbym si môžete prečítať napríklad tu). Podľa slov Todda Westbyho „zamestnanci milujú to pohodlie, ktoré im čip prináša“. Čip im umožňuje otvárať dvere (náhrada za prístupové karty – badge), prihlasovať sa do PC, obsluhovať kopírku a dokonca platiť za drobné občerstvenie z automatov. Jeho podriadení už viac nepotrebujú so sebou nosiť badge ani kreditku, peňaženku či kľúče. Nemusia sa obávať, že by si prístupovú kartu zabudli doma a museli hodinu cestovať späť len preto, aby sa dostali opäť do práce. Nie je potrebné sa už obávať, že si nespomenú na heslo do PC, a určite nemusia so sebou každý deň nosiť kabelku/tašku s týmito vecami hore dolu. Naozaj pohodlné, nie? ?

Podľa CEO nápad s mikročipom pod kožou začal skôr ako zábavka (for fun, because that´s what technology companies do…) a „ako to už býva, často začnete s niečím a nakoniec skončíte s niečím úplne iným …“. Keďže sú technologická firma, tak sa chceli prezentovať ako spoločnosť, ktorá je inovatívnou súčasťou budúcnosti. Nuž nedá sa poprieť, že Three Square Market spravili krok vpred, a navyše aj správnym smerom.

Ich nápad sa dokonca ukázal byť tak úspešný, že technológia sa posúva ešte ďalej a okrem vyššie spomenutého by sa mohlo stať, že mikročip bude v blízkej dobe poháňaný teplom z nášho tela a bude mať GPS sledovanie. Pohodlie pre zamestnancov?

Čo na takéto pohodlie pre zamestnancov hovoria samotní zamestnanci ?

Ako správneho manažéra vás zrejme bude najviac zaujímať, čo na to ľudia. Ako sa doslova zžili s touto technológiu? Od experimentu v The Three Square ubehlo už pár mesiacov a podľa CEO on sám, aj sami zamestnanci, čip stále používajú. A to na všetky aktivity ako na začiatku. Dokonca sa dalo očipovať ďalších 30. „Človek si zvykne“, hovorí CEO The Three Square a obratom dodáva, že zamestnanci mikročip používajú asi 10-15x denne. Nálada voči mikročipovaniu bola vo firme veľmi rýchlo prinajmenšom priaznivá a ochota ho používať vysoká. Firma organizovala dokonca večierok, v rámci ktorého sa mohli kamaráti – kolegovia dať očipovať spolu a naraz. Tí, ktorí boli ochotní poskytnúť rozhovor pre médiá, väčšinou uvádzali nadšenie z toho, že „môžu byť súčasťou budúcnosti“ a „že môžu byť súčasťou testovania tejto novej technológie“. Je to pohodlie pre zamestnancov či nie?

Hoci si mnohí z vás možno klepú na čelo pri predstave, že by prišli zajtra ráno do práce a oznámili túto inováciu svojim ľuďom, zdá sa, že nápad sa teší obľube a vo svete sa tento trend uchytil už asi v 20 krajinách. Najčastejšie sú v médiách skloňované firmy ako americká The Three Square, švédske Epicentrum či belgické New Fusion. Biohax tiež nedávno oznámil, že jeho mikročipy zvažuje veľká finančná inštitúcia v Británii. Tak čo, pridáte sa na zoznam týchto inovátorov na poli maximalizácie pohodlia svojich podriadených? ?

O tom, aké výhody a riziká so sebou implementovanie mikročipov prináša, sa dozviete v ďalšom článku.

 

ZDROJE:

‘I’ve got you under my skin’ – The role of ethical consideration in the (non-) acceptance of insideables in the workplace. (2018). https://doi.org/10.1016/j.techsoc.2018.09.008

https://interestingengineering.com/company-implanted-microchips-150-employees-hands

https://www.youtube.com/watch?v=M4QiaHzcdyM

https://www.technologyreview.com/s/611884/this-company-embeds-microchips-in-its-employees-and-they-love-it/

http://nbr.com/2017/07/25/nightly-business-report-july-25-2017/

https://www.businessinsider.fr/us/biohax-uk-businesses-microchip-implants-employees-2018-11?utm_campaign=HR%20News&utm_medium=email&utm_source=Revue%20newsletter

 

Autor

,