Denník manažéra I.

ADVANCA Denník manažéra

Vo svojej praxi často riešim problémy manažérov, či už s vedením tímov, alebo s ich vlastným rozvojom. Každý deň prináša v tejto oblasti nové situácie, preto som sa rozhodla, že tu budem online prinášať moje rady práve pre jedného z mojich klientov. Ten sa rozhodol podeliť sa s vami o svoje pocity a názory, s čím denno-denne bojuje. A keďže viem, že nie je v tomto sám, bude tento manažér písať pravidelný denník manažéra, ku ktorému doplním svoj pohľad k danej situácii na zamyslenie.

Denník manažéra I.

Tak je leto a všetci vyrážajú na dovolenky. Dlho som s tým bojoval, čo spraviť. Lebo keď si predstavím, čo všetko ma čaká, keď prídem… Všade ale píšu, že je potrebné si zobrať naraz minimálne dva týždne, lebo až tak sa človek zregeneruje. Tak som poslúchol. A teraz stojím pred viacerými dilemami – ako pripraviť môj tím tak, aby pracoval, aj keď tu nebudem? Možno som až príliš podozrievavý, ale obávam sa, že moju neprítomnosť využijú a urobia si svoju vlastnú dovolenku v kancelárii. Veď ich teraz nemá kto naháňať a kontrolovať… A dilema číslo dva – kontrolovať na dovolenke pracovné e-maily? Lebo keď ich už začnem čítať, tak ich predsa musím aj riešiť. Asi si neoodýchnem. Ale na druhej strane môj šéf uvidí, že som nenahraditeľný, že mi na tej práci (a firme) tak veľmi záleží, že jej venujem aj svoj voľný čas… A navyše dilema číslo tri – čo ak naopak niektorí moju prítomnosť využijú (aj z môjho tímu) a začnú sa na mňa sťažovať, donášať klebety a ja budem mimo a nemôžem sa brániť. Je teda dovolenka vôbec pre manažérov?

V tomto denníku sú spísané všetky stereotypy, ktoré sa s manažérskou pozíciou spájajú – dobrý manažér musí pracovať nonstop, byť nenahraditeľný… Tak to už dávno nie je. Práve naopak. Nové výskumy ukazujú, že úspešným manažérom už nie je ten, kto pracuje „od nevidím do nevidím“, ale ten, kto si vie prácu zatriediť a dať priestor ostatným. Dokáže odhaliť potenciál svojich podriadených a podľa toho im rozdeliť pracovné úlohy. Zároveň im ukáže, že im dáva priestor na rast, dôveruje im a nemá problém preniesť na nich svoje kompetencie. To mu zároveň umožní dosiahnuť u svojich podriadených pozitívne body a stať sa obľúbeným. Je to samozrejme aj test pre samotného manažéra, či jeho tím funguje správne. A ak by od neho nachvíľu neodišiel, tak nemá šancu to zistiť. Len ak počas manažérovej dovolenky dokáže jeho tím pracovať istý čas aj bez neho, je to úspech manažéra a ocenenie jeho kvalít.

A nielen všade píšu, že je potrebné si zobrať dva týždne dovolenky vcelku. Hovoria to aj lekári či psychológovia. Z biologického hľadisku sú dva týždne práve tým časom, ktorý je potrebný na zregenerovanie organizmu. Určite sa počíta aj predĺžený víkend, ale ten nám síce umožní dostať sa do fázy „vypnutia“, ale zrazu už je potrebné vrátiť sa do práce. Ak si teda takýto dvojtýždňový odpočinok nedoprajeme aspoň raz do roka, tak z dlhodobého hľadiska sa nám to začne kopiť a hrozí nám vyhorenie.

Autor

,

One thought on “Denník manažéra I.

 1. Avatar
  Jana Cichrová says:

  – podelím sa o svoju skúsenosť z mojej praxe ako manažéra. Kým som odišla na dovolenku, mala som podobné pocity. Či budú takí zodpovední, že budú pokračovať v nadstaveniach, ktoré sme mali (denne 3 stretnutia s klientom a samozrejme plnenie plánu). Či ich mám kontrolovať, voľať im, písať ako sme na tom v plnení plánu.
  Chodila som na 2-týždenné dovolenky, takže obavy boli. Poprosila som ich, že si chcem oddýchnuť a poteší ma, keď mi pošlú v SMS úspechy, i tie najmenšie.
  Tak sa aj stalo. Vždy som sa potešila SMS s príjemným obsahom. Ako som to dosiahla, že aj keď som nebola v práci, môj tím pracoval v nezmenenom režime?
  vždy som ich chválila, aj keď sa nám niečo nepodarilo, nebola som negatívna, vždy sme spolu hľadali ako to spoločne urobíme. Môj tím mal vždy pocit, že sme v tom spolu. Okrem toho som vyžadovala dodržiavanie nadstavených aktivým naplánovaných na deň, ale na druhej strane mali voľnosť. Zvykla som ich motivovať roznymi súťažami, odmenami. Vždy som im z dovolenky priniesla darček, malú drobnosť. A nie iba z dovolenky, ale aj z porád, ktoré som mala mimo Bratislavy. Viedla som svoj tím k samostatnosti, čo sa mi odzrkadlilo na výsledkoch. Dôvera je dôležitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three × one =