Ako vám správne nastavené hodnoty vedia pomôcť v rozhodovaní?

ADVANCA management

Veľký úspech v poslednom čase zaznamenala kniha, v ktorej autorka vyspovedala ľudí na smrteľnej posteli ohľadom toho, čo ľutujú, že vo svojom živote neurobili. Možno by bol zaujímavý aj pohľad na to, za čo sú naopak radi, že to spravili. Vedia nám hodnoty pomôcť v živote a v práci?

Denne v pracovnom aj súkromnom živote stojíme pred mnohými rozhodnutiami a často počúvame to staré známe – život je otázkou priorít, je potrebné sa rozhodnúť podľa toho, čomu prikladáme najväčší význam. Ďalšia rada je, že je dôležité vedieť povedať NIE. A tak asi aj vo všeobecnosti začalo byť asertívne správanie veľmi populárne a práve sa v mnohom zúžilo len na to vedieť povedať nie. Vystačíme si však pri rozhodovaní naozaj len s asertívnym správaním?

Aké hodnoty sú pre ľudí dôležité?

Ako píše Amy Morinová, keď sa v živote o niečom rozhodujete, tak je dôležité, aby ste presne vedeli, aké sú vaše hodnoty a mohli sa  čo najlepšie rozhodnúť. Viete z hlavy vymenovať zoznam piatich vecí, ktoré sú pre vás najcennejšie? Väčšina ľudí to nedokáže. Keď však svoje hodnoty nemáte vyjasnené, ako chcete poznať, kam koncentrovať svoju energiu a ako sa čo najlepšie rozhodnúť? Vyjasniť si, čo je pre vás dôležité, vám zaberie nejaký čas, môže to však byť veľmi užitočné cvičenie. Medzi bežnými hodnotami bývajú:

  • Deti
  • Romantický vzťah
  • Širšia rodina
  • Náboženské/duchovné presvedčenie
  • Dobrovoľníctvo alebo pomoc ostatným ľuďom
  • Kariéra
  • Peniaze
  • Udržovanie priateľstva
  • Starostlivosť o vlastné telesné zdravie
  • Pocit užitočnosti
  • Voľnočasové aktivity
  • Vedieť potešiť ostatných
  • Vzdelanie

Zvoľte si päť životných hodnôt a zoraďte ich od najdôležitejších po menej dôležité. A potom sa zastavte a premýšľajte, či podľa týchto hodnôt naozaj žijete. Koľko času, energie, peňazí a schopností venujete každej z nich? Nevynakladáte príliš veľa úsilia na tú, ktorú ani nemáte na zozname?

Ako žiť podľa hodnôt

Nie je to však len o tom, premyslieť si tieto hodnoty. Skúste si ich napísať na papier a dať na viditeľné miesto. Akonáhle stojíte pred rozhodnutím, či niečo urobiť alebo nie, pozrite sa na to, či je to v súlade s vašimi hodnotami. Napríklad, ak na vás šéf presunie nejakú úlohu, ktorá nie je vo vašej agende, zaberie vám veľa času a viete, že ste ju dostali len pre to, že vaša kolegyňa má doma dve malé deti, máte dve možnosti (vlastne, vždy máte dve možnosti). Ak máte vo svojich piatich top prioritách kariéru, pocit užitočnosti či peniaze, úlohu by ste mali spraviť. Naopak, ak medzi vašimi prioritami sú napríklad voľnočasové aktivity, rodina či romantický vzťah, je potrebné ísť za šéfom a slušne mu povedať, že toto nie je vo vašej agende a nie je možné túto úlohu navyše zvládnuť v pracovnej dobe.

Ako zistiť hodnoty u seba

Samozrejme, toto je len jeden z možných prípadov ako vám vedia správne nastavené hodnoty pomôcť v osobnom aj pracovnom živote. Ďalší návod ponúka opäť už spomínaná A. Morinová:

Keď vás niekto o niečo požiada, najskôr si položte tieto otázky:

Naozaj sa mi chce to urobiť? Tí, ktorí chcú niekoho potešiť, väčšinou ani nevedia, čo chcú, sú totiž zvyknutí to urobiť automaticky. Na chvíľu sa zamyslite a uvedomte si, aký je vás postoj.

Čo z toho budem mať, keď odmietnem? Keď robíte niečo pre niekoho iného, musíte sa niečoho vzdať. Možno to bude čas s rodinou alebo vás to môže stáť peniaze. Pred rozhodnutím si zistite, čo to pre vás bude znamenať.

Čo získam, keď to urobím? Možno získate príležitosť vylepšiť si s niekým vzťah, možno to bude niečo, čo vás poteší. Zvážte, aké výhody pre vás bude mať súhlas.

Ako sa budem cítiť, keď to urobím? Je pravdepodobné, že budete nahnevaný alebo rozčúlený? Alebo budete spokojný a hrdý? Na chvíľu sa zastavte, vyhodnoťte možnosti a predstavte si, ako sa budete cítiť.

 

Teraz je teda čas, zobrať si pero a papier a napísať si svojich päť hodnôt…

Autor