Exit interview. Čo potom?

exit interview

Keď zamestnanec odchádza, berie so sebou všetky svoje vedomosti a skúsenosti – častokrát veľmi cenný artikel na bojovom poli konkurencie. Oplatí sa preto urobiť všetko, aby ste o takto cenný artikel neprišli. Exit interview vám dáva do rúk užitočné nástroje – informácie o chybách, ktoré ste možno nevedome urobili a šancu poučiť sa z nich. Zrealizovaním Exit interview ste však ešte len v polovici cesty. To dôležité je, čo príde potom.

Čo potom?

Či už si „exitká“ robíte sami alebo prostredníctvom HR, proces by nemal končiť zodpovedaním otázok. Tá dôležitá časť prichádza, až keď sa za kandidátom zavrú dvere. Treba analyzovať odpovede, pozrieť sa na to, ktoré dôvody a ako často sa opakujú, ako veľmi to, či tamto, prispelo k rozhodnutiu odísť, ale najmä, aké kroky podniknete teraz. Budete „pushovať“ zmenu z pevného pracovného času na flexibilný? Alebo aspoň „slobodu“ – prísť medzi 7-10 h ráno? Zaradíte pravidelné 1-to-1, keďže ľuďom chýbal feedback? Alebo oslovíte HR na kvalitnejšiu spoluprácu pri vzdelávaní?

Čo s dátami?

Dáta z takého interview vám budú „nanič“, ak s nimi nič neurobíte. Skúste si preto dohodnúť na kvartálnej/polročnej báze stretnutia s HR, alebo si vyhraďte raz za 3 mesiace čas v kalendári a sadnite si k dátam. Čítajte, „kategorizujte“ a počítajte: Koľko % z odídených odišlo pre nízky plat? Koľko % odišlo kvôli kultúre? Koľko % odstrašili nadčasy? Ak vo vašich dátach spozorujete jasný trend, ďalšie kroky by mali smerovať „vyššie“ – k tým, ktorí to môžu zmeniť. Ak prídete s „číslami“, ochota meniť veci bude vyššia, ako keď len prídete s nejakým dojmom. Dáta a čísla jednoducho nepustia. Pokiaľ sa veci nijako nepohnú, alebo aspoň nebude vidieť snaha nimi pohnúť, vaši zamestnanci veľmi rýchlo stratia dôveru v tento koncept. Časom ich začnú považovať za zbytočnú formalitu, v ktorej nebudú vidieť žiadny zmysel a nebudú vedieť dôvod, prečo vám čokoľvek hovoriť. Prídete tak nielen o šancu získať neoceniteľný zdroj informácií, ale aj o časť dôvery.

Exit Interview. Ako mu predísť?

Aby sme však nekončili hrozbami a negatívne, vedzte, že i keď je to cesta tŕnistá, prináša ovocie ?. Ak sa jej chcete ale predsa len vyhnúť, ľahšie by sa vám kráčalo, ak by ste prvé kroky podnikli skôr a to napr. prostredníctvom Stay interview. Za skúšku nič nedáte ?.  

————————–

Viac na túto tému sa dočítate v BLOGU na našom webe ! Ako na to? sa dočítate TU Aký typ rozhovor to vlastne je? sa dočítate TU

Tipy ako riadiť tím nájdete v knihe Manuál (ne)manažéra od autorky Anety Vančovej, ktorý nájdete v sekcii KNIHA alebo v ďalších článkov zameraných na vedenie a riadenie ľudí, ktoré nájdete v sekcii BLOG – ADVANCA Academy.

A ako Vám vieme pomôcť nájdete v časti PORTFÓLIO.

————————–

ZDROJE:

https://www.softwareadvice.com/resources/employee-offboarding-checklist/

https://www.forbes.com/sites/forbeshumanresourcescouncil/2018/03/22/can-exit-interview-information-help-improve-company-operations/

http://www.humanresourcesonline.net/12-essential-exit-interview-questions/

https://www.hrpayrollsystems.net/7-exit-interview-questions-may-help-prevent-next-vacancy/

https://inside.6q.io/exit-interviews/

https://www.silkroad.com/wp-content/uploads/2017/07/SilkRoad_Offboarding_Roadmap-1.pdfhttps://kissflow.com/hr-process/employee-offboarding/best-practices-for-employee-offboarding/

Autor

,